Zašto plastični rezervoari nisu najbolji za podzemno skladištenje?
Pošto je rezervoar šuplje plovilo, za svaki rezervoar postoji faktor plovnosti. To znači da će zakopani rezervoar za skladištenje hemikalija uvek želeti da se izdiže na površinu, čak i kada je zakopan u zemlji. Kad pada kiša, tlo postaje zasićeno i plovnost rezervoara počinje da se gura prema gore. Što je rezervoar veći, to je veća sila uzgona.
Da biste suzbili plovnost, potrebna vam je težina. Čelični rezervoari su dovoljno teški da podnose plovnost. Ali za lagane polietilenske rezervoare snaga plovnosti prelazi težinu – naročito kada rezervoar nije pun.
Pored toga, spoljne sile zemlje guraju se protiv polietilenskog rezervoara. Ako je rezervoar manje od polovine, ti pritisci će ga srušiti.
Alternativna rešenja za plastične rezervoare
Ako trebate da postavite polietilenski rezervoar pod zemlju, jedna od opcija je izgradnja betonskog svoda kako bi se preuzela težina tla. Plovidba više nije problem i svod štiti integritet rezervoara. Međutim, to je skupo rešenje i možda će vam biti bolje da istražite druga rešenja.
Često polaganje rezervoara u zemlju nije najbolja opcija. Održavanje je mnogo teže, a curenja mogu biti skupa i uzrokovati probleme životne sredine koji traju decenijama. Ako imate fleksibilnost u lociranju rezervoara za hemikalije i podzemno skladište nije od suštinske važnosti za vaše potrebe, istražite prednosti sistema umreženih polietilena za skladištenje hemijskih proizvoda.
Da biste dizajnirali sistem za skladištenje polietilena za hemikalije koji odgovara vašim potrebama, obratite se stručnjaku za rezervoare od polietilena.
Jedno mišljenje na Podzemni plasticni rezervoari